Zespół Ethereum osiąga porozumienie co do opóźnienia “hard fork” do stycznia 2019 roku

Zespół Ethereum osiąga porozumienie co do opóźnienia “hard fork” do stycznia 2019 roku

Ulepszenie sieci Ethereum odłożone w czasie.

Twórcy Ethereum (ETH) osiągnęli porozumienie, w celu opóźnienia planowanego “hard forku” protokołu do stycznia 2019 roku. “Hard Fork“, nazwany „Konstantynopol” został po raz pierwszy dodany do testnetu publicznego Ethereum 13 października. Został zaplanowany, aby dodać go do głównej sieci blockchain Ethereum z końcem listopada bieżącego roku. Testnet jest zasadniczo symulowaną wersją podstawowej sieci, która pozwala programistom wypróbować inteligentne kontrakty lub ulepszenia bez konieczności płacenia “gazu” (opłaty obliczeniowe) za ich wykonanie. Pod koniec godzinnego spotkania wczoraj deweloperzy doszli do konsensusu, że Konstantynopola “najwcześniej” dodadzą z końcem stycznia 2019 roku. Podczas spotkania jeden z deweloperów żartował, że może być mniej kontrowersyjny lub “polityczny“, aby zmienić termin przejścia z “hard forku” na “aktualizację“. 

Wczorajsze spotkanie nastąpiło po debiucie Konstantynopola w Ropsten w dniu 13 października. Wpadł on w szereg przeszkód; przed jego aktywacją w bloku 4 230 000, zatrzymał się w bloku 4 299 999 na dwie godziny, przy czym górnicy testowi nie uruchomili przejścia. Deweloper klienta Ethereum, Alfri Schoeden, wyjaśnił, że było to spowodowane “problemem konsensusu“, który wywołał “trójstronny fork” między Geth i Parity (dwóch klientów Ethereum). W notatkach opublikowanych przed wczorajszym posiedzeniem, Schoeden nakreślił, że “siła rażenia spowodowała skrócenie czasów blokowania i spowodowała, że to dzieło zdarzyło się dużo wcześniej niż się spodziewano“. Wskazał na fakt, że “fork” wydarzył się zaledwie sześć dni po najnowszym wydaniu klienta Geth i 1 dzień po ujęciu Parity, pozostawiając użytkownikom czas na aktualizację. 

Konstantynopol w testnecie.

Deweloperzy odkryli także błąd konsensusu w Parity, zgodnie z “post mortem” opublikowanym na “Fellowship of Ethereum Magicians” na początku tego tygodnia. Schoeden zauważył, że “nie jeden” użytkownik przeszukiwał sieć Konstantynopola, stąd dwugodzinne opóźnienie do uruchomienia bloku przetwarzania 4 230 000. Co więcej, społeczność nie ma obecnie monitora testnetu, poza http://ropsten-stats.parity.io, który “nie ujawnia szczegółów na temat różnych łańcuchów“. W związku z tymi problemami, deweloper Hudson Jameson podczas wczorajszego spotkania podjął “dobrą” propozycję innego dewelopera, która polegałaby na “regularnym spawnowaniu i tymczasowym testowaniu w celu przejścia do Konstantynopola“. Dodał, iż dzięki testnet “jeśli coś pójdzie nie tak, szybko się o tym dowiemy“.

Hard Fork” Konstantynopol jest ogólnosystemową aktualizacją Ethereum zaprojektowaną, w celu zwiększenia wydajności sieci. W szczególności obejmuje plany zmniejszenia nagród blokowych dla górników, a także wprowadzenia zmian w mechanizmie konsensusu sieci. Dzięki temu uczyniłby go bardziej spójnym, odporny na działanie górników ASIC. 

Źródło: Cointelegraph

Zdjęcie: Ethereumworldnews