WWF wprowadza narzędzie Blockchain do śledzenia żywności w łańcuchu dostaw

WWF wprowadza narzędzie Blockchain do śledzenia żywności w łańcuchu dostaw

Będziemy wiedzieć wszystko o danym produkcie.

World Wildlife Fund-Australia (WWF-Australia) ogłosił uruchomienie narzędzia łańcucha dostaw, które wykorzystuje blockchain, aby umożliwić firmom i konsumentom śledzenie artykułów żywnościowych. Platforma, nazwana OpenSC, jest efektem współpracy WWF-Australia i BCG Digital Ventures (BCGDV) – globalnego korporacyjnego przedsięwzięcia, inwestycji i inkubacji amerykańskiej grupy Boston Consulting Group. Według postu na stronie WWF, system pozwala obu firmom śledzić produkty, które produkują oraz konsumentom, aby zobaczyć pochodzenie wspomnianych produktów za pomocą “unikalnego kodu blockchain w miejscu pochodzenia produktu“. Platforma dystrybuuje kody QR do produktów tworzonych przez korporacje klienckie rejestrujące się w systemie. Kody są następnie łączone z platformą blockchain, aby umożliwić konsumentom sprawdzenie pochodzenia i cyklu życia danego produktu. Celem jest podobno wzmocnienie pozycji konsumentów dzięki wiedzy o tym, co kupują, aby mogli celowo dokonać etycznego wyboru. Z kolei producenci nie będą już mogli wykorzystywać złożoności łańcuchów dostaw w celu ukrycia podejrzanych źródeł zaopatrzenia i praktyk produkcyjnych. 

Dyrektor generalny WWF-Australia Dermot O’Gorman skomentował wydarzenie w komunikacie prasowym “dzięki OpenSC będziemy mieć zupełnie nowy poziom przejrzystości, jeśli chodzi o to, czy spożywana przez nas żywność przyczynia się do degradacji siedlisk i gatunków, a także niesprawiedliwości społecznej i problemów związanych z prawami człowieka, takich jak niewolnictwo“. Produkowane w OpenSC produkty mają być serwowane w przyszłym tygodniu światowym liderom na konferencji World Economic Forum w Davos w Szwajcarii, według notatki prasowej. W przyszłości system może wykroczyć poza żywność, by zająć się obszarami tak różnorodnymi, jak olej palmowy i drewno, donosi dziś Reuters, przeprowadzając wywiad z szefem regionu BCGDV w Azji, Paul Hunyor. Uruchamianie odbywa się w miarę, jak ulepszenia łańcucha dostaw oparte na blockchainie powodują ogromny ruch. 

W tym tygodniu obliczenia gigantyczne platformy IBM blockchain zobaczyły dwie nowe implementacje dotyczące produkcji kobaltu w Demokratycznej Republice Konga oraz w szerszym globalnym przemyśle wydobywczym. W listopadzie 2018 roku szwajcarski producent żywności stał się pierwszym, który użył blockchainu Ethereum (ETH) do śledzenia produktów rybnych.

Źródło: Cointelegraph

Zdjęcie: Blockchain