WhatsApp, którego właścicielem jest Facebook, chce uruchomić płatności cyfrowe w Indonezji

WhatsApp, którego właścicielem jest Facebook, chce uruchomić płatności cyfrowe w Indonezji

Nowi partnerstwa.

WhatsApp, będąca własnością Facebooka, jest rzekomo w trakcie wstępnych rozmów z wieloma firmami zajmującymi się płatnościami cyfrowymi, a także bankiem państwowym, w celu uruchomienia usług płatności cyfrowych w Indonezji. Reuters poinformował, że dowiedział się o tym rozwoju z anonimowych źródeł 20 sierpnia. Według raportu WhatsApp negocjuje obecnie z firmą usługową dotyczącą rezerwacji transportu Go-Jek, dostawcą płatności mobilnych DANA, startupem fintech OVO i państwowym Bankiem Mandiri. WhatsApp planuje dla Indonezji wspierać płatności za pośrednictwem portfeli cyfrowych w regionie. Raport dalej spekuluje, że działania Facebooka w Indonezji mogą stać się szablonem, który później wykorzystają do uniknięcia lokalnych przepisów, dotyczących zakazów zagranicznych portfeli cyfrowych. Rzecznik Facebooka potwierdził, że WhatsApp negocjuje z partnerami finansowymi Indonezji, ale odmówił podania szczegółowych informacji: „WhatsApp prowadzi rozmowy z partnerami finansowymi w Indonezji na temat płatności, jednak rozmowy są na wczesnym etapie i na tym etapie nie mamy już nic do dzielenia się”. 

Źródła podają ponadto, że umowa Facebooka z trzema firmami płatniczymi zostanie wkrótce sfinalizowana. Uruchomienia tych usług nie należy się jednak spodziewać do 2020 roku, ponieważ WhatsApp zamierza uruchomić w Indiach w tym samym czasie lub wcześniej. Według raportu Facebook nadal czeka na zgodę organów nadzoru z Indii, zanim będą mogli uruchomić płatności oparte na WhatsApp. 

Na linii czasu.

Facebook zamierza zintegrować usługę portfela kryptowalutowego Calibra z WhatsApp i wszystkimi jego platformami. Calibra będzie hostem planowanej monety Facebook, Libra. Calibra nie będzie jednak dostępna w Indiach, ani w krajach, w których obowiązuje zakaz kryptowaluty. Rzecznik Calibry skomentował to w kwietniu, mówiąc: „Blockchain libra będzie działał globalnie, ale to od dostawców portfela powierniczego zależy, czy będą działać, czy nie. Calibra nie będzie dostępna w krajach usankcjonowanych przez USA ani krajach, które zakazują kryptowalut“.

Źródło tekstu: Cointelegraph

Źródło zdjęcia: Thurrott