Uruchomienie systemu płatności Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych

Uruchomienie systemu płatności Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych

Rząd USA modernizuje system płatności.

Amerykański System Rezerwy Federalnej planuje wydać płatności w czasie rzeczywistym i obsługę rozliczeń w celu pobudzenia infrastruktury płatniczej w kraju. W komunikacie prasowym opublikowanym 5 sierpnia czytamy, że Rada Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej zwróciła się do banków Rezerw Federalnych o opracowanie nowej międzybankowej usługi rozrachunku w czasie rzeczywistym, w celu wspierania szybszych płatności w USA. System płatności nazywa się FedNow i rzekomo będzie uruchomiony w 2023 lub 2024. Uruchamiając FedNow, Fed zamierza zmodernizować krajowy system płatniczy dzięki usłudze w czasie rzeczywistym, która może przesyłać środki przez całą dobę oraz w weekendy i dni powszednie. 

Usługa będzie prawdopodobnie dostępna zarówno dla firm, jak i ogółu społeczeństwa. Fed uważa, że taki system pozwoli konsumentom bardziej elastycznie zarządzać swoimi pieniędzmi i dokonywać płatności, które są wrażliwe na czas, i prosi o komentarz na temat możliwego projektu i funkcjonalności nowej usługi. Komentując tę kwestię, gubernator Rady Rezerwy Federalnej Lael Brainard powiedziała: „Każdy zasługuje na tę samą możliwość natychmiastowego i bezpiecznego dokonywania i otrzymywania płatności, a każdy bank zasługuje na tę samą możliwość oferowania tej usługi swojej społeczności. FedNow zezwoli bankom każdej wielkości w każdej społeczności w całym kraju na dostarczanie płatności w czasie rzeczywistym do ich klientów”. 

Co na to społeczność.

Niektórzy członkowie kryptowalutowej społeczności są zaniepokojeni planom Fed do uruchomienia własnego systemu płatności w czasie rzeczywistym. Anthony Pompliano – współzałożyciel firmy zarządzającej aktywami kryptograficznymi Morgan Creek Digital Assets – napisał na Twitterze: „Bitcoin jest już dostępny”. Inni reagowali bardziej dyplomatycznie. Gabor Gurbacs, dyrektor ds. Strategii aktywów cyfrowych w MV Index Solutions, spółce zależnej VanEck, firmy zarządzającej inwestycjami, napisał na Twitterze: „Świetnie, że @federalreserve zajmuje przyszłościowe i inteligentne stanowisko w sprawie innowacji w #DigitalAssets i #payments. Polecam wziąć pod uwagę zalety #Bitcoin, funkcjonalnej, niezawodnej i zminimalizowanej zaufania warstwy bazowej za rozsądne pieniądze”.

W czerwcu Ripple Labs został wybrany do komitetu sterującego grupy zadaniowej ds. szybszych płatności w Rezerwie Federalnej. Inicjatywa ma na celu zbudowanie „szybkiej, bezpiecznej i wszechobecnej sieci płatności w USA” Rezerwa Federalna obniżyła stopy procentowe w zeszłym tygodniu, co zdaniem niektórych ekspertów może być częściowo odpowiedzialne za niedawny wzrost cen bitcoinów (BTC). Tom Lee Lee, współzałożyciel Fundstrat Global Advisors, powiedział: „Bitcoin staje się coraz bardziej makroostrożnością dla inwestorów przeciwko rzeczom, które mogą pójść nie tak. Obniżki stóp zwiększają płynność. Płynność wpycha pieniądze w te wszystkie aktywa ryzyka, a także zabezpiecza, co pomaga Bitcoinowi”.

Źródło tekstu: Cointelegraph

Źródło zdjęcia: Wikipedia