Satoshi powinien wygrać Pokojową Nagrodę Nobla za Bitcoin

Satoshi powinien wygrać Pokojową Nagrodę Nobla za Bitcoin

Pokojowa Nagroda Nobla.

Amerykański inwestor i współzałożyciel Morgan Creek Digital Assets – Anthony Pompliano argumentował, że Satoshi Nakamoto powinien otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla za wynalezienie Bitcoin. W tweecie opublikowanym 3 września Pompliano napisał: „Satoshi powinien wygrać Pokojową Nagrodę Nobla. W końcu mamy walutę, która może przyjąć status globalnej rezerwy, bez konieczności angażowania się w przemoc”. Propozycja Pompliano napotyka oczywistą przeszkodę w legendarnym zniknięciu Nakamoto pod koniec 2010 roku – który wywołał prawie tyle samo spekulacji i żywego zainteresowania, co kryptowaluta, którą on, ona lub oni wymyślili 31 października 2008 roku wraz z publikacją białej księgi Bitcoin. Pomijając względy pragmatyczne, argument Pompliano opiera się na przekonaniu wielu zapalonych zwolenników kryptowaluty, że krajowe waluty fiducjarne są zasadniczo „wspierane przemocą” – ich hegemonia oparta na historii przymusu, scentralizowanej kontroli dostaw i monopolu władzy. 

Twarde fakty.

W III wieku chiński cesarz Qin Shi Huang ustandaryzował waluty różnych walczących państw, tworząc pierwszą zjednoczoną walutę dla imperium, czyli ling. Po drugiej wojnie światowej w ostatnim stuleciu, awans Ameryki do światowego supermocarstwa gospodarczego spowodował, że dolar przekształcił się w globalną walutę rezerwową – zarówno odzwierciedlającą pierwszeństwo kraju, jak i instrument, za pomocą którego można zablokować jego wpływy i siłę przebicia. W XXI wieku, krajowe waluty fiducjarne i rezerwowy system bankowy starzeją się, nasilając szoki geopolityczne na całym świecie. Wczoraj, Argentyna nałożyła kontrolę kapitału, ograniczając swobodę obywateli i przedsiębiorstw w kupowaniu obcej waluty. Coraz bardziej zaniepokojony naród Ameryki Południowej zrobił krok naprzód, gdy peso argentyńskie (ARS) poniosło ogromne straty wobec głównych walut fiducjarnych, takich jak dolar amerykański. Wraz z wynalazkiem zdecentralizowanych kryptowalut w ostatniej dekadzie – a także nowszymi wiadomościami, że giganci technologiczni, tacy jak Facebook, próbują teraz zdecydować się na technologię, która leży u podstaw ich tworzenia sieci cyfrowej waluty – krajobraz walutowy i tradycyjni zarządcy polityki pieniężnej są w obliczu prawdopodobnie bezprecedensowych wyzwań. 

Pośród zgiełku przedłużającego US-China wojny handlowej, dyrektor Banku Ludowego Chin biura badawczego niedawno twierdził, że Chiny potwierdziły wydanie własnej waluty cyfrowej ze względu na potencjalnie arogancką rolę dolara amerykańskiego który będzie w tandemie z cyfrową walutą Libra na Facebooku. Napisał: „Jeśli waluta cyfrowa jest ściśle powiązana z dolarem amerykańskim, może stworzyć scenariusz, w którym suwerenne waluty współistnieją z walutami cyfrowymi zorientowanymi na dolara amerykańskiego. Ale w istocie byłby jeden szef, czyli dolar amerykański i Stany Zjednoczone”.

Źródło tekstu: Cointelegraph

Źródło zdjęcia: HackerNoon