Najważniejsze komentarze z przesłuchania Davida Marcusa z Libra w Izbie Reprezentantów USA

Najważniejsze komentarze z przesłuchania Davida Marcusa z Libra w Izbie Reprezentantów USA

Przesłuchanie w Kongresie USA.

Komisja ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych w dniu 17 lipca wysłuchała zeznań Davida Marcusa z Facebooka. Marcus, dyrektor naczelny serwisu i portfela Calibra dla nadchodzącego stablecoina Libra giganta mediów społecznościowych, usiłował złagodzić obawy regulatorów dotyczące projektu i edukować prawodawców na temat jego celu i potencjału. Poniżej kilka kluczowych cytatów z przesłuchania. 

[2:50] Rep. Maxine Waters, przewodnicząca Komisji ds. Usług Finansowych: „Wykazano, że nie udaje się utrzymać prywatnych danych osobowych w skali podobnej do Equifax … Facebook pozwolił również złośliwym rosyjskim podmiotom państwowym na zakup i kierowanie reklam”. 

[5:40] Rep. Patrick McHenry: „Jesteśmy tutaj, aby wyjść poza nagłówki … Waszyngton musi wyjść poza hype, aby zapewnić, że nie jesteśmy miejscem, gdzie innowacje idą na śmierć”. Marcus: „Na tym polega Libra: rozwijanie bezpiecznego, taniego sposobu wysyłania pieniędzy na całym świecie”.  

[27:] McHenry: „Dlaczego robisz to w Szwajcarii i dlaczego używasz koszyka walut? Dlaczego nie dobry stary dolar amerykański” Marcus: „ … Wybór Szwajcarii nie ma nic wspólnego z unikaniem obowiązków lub przeoczeniem. Celem Szwajcarii jest umieszczenie Libra w międzynarodowym miejscu”.  

[0:40:10] Rep. Nydia Velasquez: „Czy zobowiążesz się nie wystartować, zanim nie zostaną uwzględnione wszystkie obawy Rezerwy Federalnej i wszystkich regulatorów?” Marcus: „Absolutnie i chcę powtórzyć to zobowiązanie, że właśnie w tym duchu głosiliśmy wcześniej …”. 

[1:01:51] Reprezentant David Scott: „Ani twoje białe księgi, ani późniejszy post na Facebooku nie zawierały żadnych konkretnych szczegółów dotyczących sposobu, w jaki sposób planujesz wdrożyć lub egzekwować silne przeciwdziałanie praniu pieniędzy, w jaki sposób zamierzasz egzekwować ochronę Know Your Customer i, co najważniejsze, aby zapewnić – i tym wszystkim się martwimy – bezpieczeństwo naszego systemu finansowego. […] co widzisz jako obowiązki Libry w zwalczaniu prania pieniędzy, aby chronić nasz system finansowy?” Marcus: „Libra będzie miał program AML i będzie miał wytyczne dla wszystkich członków, aby egzekwować standardy AML, KYC, CFT. […] Blockchain dostarcza dodatkowych informacji organom ścigania i organom regulacyjnym w porównaniu z naszym obecnym systemem”. 

Scott: „Czego oczekujesz jako nowych sposobów, w jakie przestępcy mogą próbować eksportować i wykorzystywać Librę do nielegalnego użytku i jak walczysz z tym?” Marcus: „Nie mogłem zgodzić się z tobą, kongresmenie, i wierzę, że możemy ulepszyć obecny system, ponieważ tym razem mamy szansę zastanowić się nad sposobem zaprojektowania sieci, sposobem, w jaki rampy włączania i wyłączania są właściwie regulowane za pomocą odpowiednich kontroli KYC, właściwego sposobu monitorowania nowej aktywności i zgłaszania jej za pomocą nowych technologii i myślę, że ten system może być potencjalnie lepszy na tych frontach”. 

[1:17:44] Rep. Sean Duffy: „Kto może korzystać z Calibry i Libry?” Marcus: „Każdy, kto może otworzyć konto, przechodzi przez KYC, w krajach, w których możemy działać”. 

Duffy: „Kto może skorzystać z 20 dolarów? […] Ten rachunek za 20 $ nie dyskryminuje niczego, mówiąc okropne rzeczy, możesz powiedzieć wspaniałe rzeczy. Ten rachunek za 20 $ może być wykorzystany przez każdą osobę, która go posiada. Jeśli chodzi o twoją sieć, czy Milos Yianopolous i Louis Farrakhan mogą używać Libry?” [Obu zablokowała FB] Marcus: „Jeszcze nie wiem, kongresmenie”. 

[1:33:00] Rep. Brad Sherman: „Musimy zabrać pana Zuckerberga tutaj. Jest to największa rzecz, którą ta komisja poradzi sobie z tą dekadą […] Niektórzy powiedzieli nam, że innowacje są zawsze dobre, najbardziej innowacyjną rzeczą, jaka wydarzyła się w tym stuleciu, jest to, kiedy przyszedł Osama bin Laden z pomysłem przelotu dwóch samolotów do bliźniaczych wież. Jest to najbardziej konsekwentna innowacja, chociaż zrobi to więcej, aby zagrozić Ameryce, a nawet, że […] Jeśli kryptowaluta zostanie wykorzystana do sfinansowania kolejnego przerażającego ataku terrorystycznego, 100 prawników stojących z rzędu, pobierających 200 000 $ za godzinę, nie będzie chronić jego [Zuckerbera] tylną część przed gniewem narodu amerykańskiego”. 

[2:37:00] Rep. Ayanna Pressley: „Już dawno przestaliśmy naruszać prywatność konsumentów w dążeniu do zysku. […] Czy ufasz swoim pieniądzom w firmie?” 

[2:50:00] Rep. Alexandria Ocasio-Cortez: „Wierzę, że jesteśmy tu dzisiaj, ponieważ Facebook, który jest platformą wydawniczą, siecią reklamową, korporacją nadzorującą, dystrybutorem treści, chce ustanowić walutę i działa za pośrednictwem swojego portfela co najmniej jako procesor płatności. Dlaczego te działania powinny być konsolidowane w ramach jednej korporacji?” Marcus: „Jedyną rzeczą, na której się koncentrujemy, jest rozwiązywanie problemów dla tych samych ludzi, którzy pozostali w tej chwili i wierzymy, że jest to ważne, ponieważ mamy możliwość inwestowania i dostarczania produktów, które rozwiążą problemy”. 

[3:11:30] Madeleine: „Nie, musimy ci zaufać. Absolutnie musimy ci zaufać […] Czy mógłbyś być konkretny co do złego postępowania, które wygenerowało 5 miliardów dolarów grzywny? Trudno zaufać, gdy gromadzenie, przechowywanie i niewłaściwe wykorzystywanie informacji o twoich klientach wygenerowało 5 miliardów dolarów grzywny”.

Źródło tekstu: Cointelegraph

Źródło zdjęcia: CCN