KRYPTOWALUTA

BITCOIN (BTC)

Tytułem Wstępu.

Bitcoin to pierwsza zdecentralizowana waluta cyfrowa nazywana również kryptowalutą. Decentralizacja oznacza, że Bitcoin nie jest kontrolowany przez żadną osobę, firmę, bank centralny, czy też rząd danego kraju. Jest to międzynarodową waluta o otwartym kodzie źródłowym dostępna dla wszystkich. Bitcoina można wysyłać i odbierać za pośrednictwem systemu płatności typu peer-to-peer  z dowolnego miejsca na świecie przy pomocy sieci internet. Za pomocą Bitcoina można kupować towary lub usługi oferowane przez dostawców, którzy akceptują Bitcoina jako płatność. Wszelkie transakcje Bitcoinem dokonywane są anonimowo dzięki użyciu zaawansowanej kryptografii.

Początek historii i idea Twórcy.

Wszystko zaczęło się od dnia 18 sierpnia 2008 rok, kiedy to powstała domena o nazwie bitcoin.org. W dniu 31 października 2008 roku tajemnicza osoba Satoshi Nakamoto publikuje pierwszy artykuł na jednym z portali internetowych metzdowd.com, w którym to przedstawia ideologię Bitcoina zawartą w tzw. w białej księdze. Pierwsza cyfrowa waluta natomiast została stworzona w dniu 3 stycznia 2009 roku, podczas wydobycia z pierwszego bloku 0 nazywanego blokiem “Genesis”. Zaraz za tym w dniu 8 stycznia 2009 roku zostaje wcielona w życie pierwsza wersja oprogramowania Bitcoina. 

Bitcoin miał oferować to czego do tej pory nie zaoferowały tradycyjne systemy płatności internetowych, przede wszystkim niższe opłaty transakcyjne oraz pełną decentralizację. Do chwili obecnej nie wiadomo kto się kryje za personaliami Satoshi Nakamoto, lecz prawdopodobne jest to, że chciał przede wszystkim zachować swoją tożsamość w tajemnicy, w celu poczucia prywatności oraz zachowania swojego bezpieczeństwa.      

Mechanizm Działania.

Bitcoin jako pierwsza waluta cyfrowa wykorzystała technologię P2P. Sieć peer-to-peer monitoruje i weryfikuje transfer bitcoinów między użytkownikami (sprzedającym oraz kupującym). Bitcoiny są przechowywane na tzw. portfelach cyfrowych które posiadają indywidualny numer klucza publicznego ( na wzór numeru rachunku bankowego ) z którego dany użytkownik wysyła i odbiera walutę, a także klucz prywatny ( na wzór numeru PIN ) znany tylko jemu samemu, za pomocą którego transakcja zostaje potwierdzona. Wszelkie klucze składają się z ciągu cyfr i liter połączonych ze sobą za pomocą matematycznego szyfrowanego algorytmu, który został użyty do ich tworzenia . Wszelkie salda i transakcje widnieją w publicznej księdze blockchain, z uwagi na to że nie ma fizycznych Bitcoinów.  Wszelkie transakcje są weryfikowane przez ogromne moce obliczeniowe.

Ilość waluty.

Sieć Bitcoina została tak zaprojektowana, aby wygenerować maksymalnie 21 milionów waluty cyfrowej do roku 2140. Sieć została również zabezpieczona przed inflacją. Po osiągnięciu limitu nie będzie możliwe wydobywanie waluty, ani jej tworzenie. Bitcoiny nie są emitowane ani wspierane przez żadne rządy czy też banki. Obecnie dostępnych jest na rynku w obrocie blisko 17 mln sztuk waluty. Po 2140 roku górnicy będą otrzymywać płatności za opłaty transakcyjne w celu utrzymania sieci blockchaina.

Górnictwo i wydobywanie.

Bitcoin został zaprojektowany tak aby w miarę upływu czasu jego wydobycie było coraz trudniejsze. Zostało to zrobione na wzór niedoboru i trudności wydobycia złota (dlatego też Bitcoin został nazwany jako Cyfrowe Złoto). Wydobywanie Bitcoina to proces w którym waluta jest wprowadzana do obiegu. Do wydobywania Bitcoina zostały zaprojektowane specjalne układy scalone ASIC dzięki czemu są bardziej wydajniejsze aniżeli przy wykorzystaniu kart graficznych GPU przeznaczonych typowo na komputery. Wszelkie osoby czy też firmy które wykorzystują moc obliczeniową swoich maszyn to tzw. uczestnicy sieci Bitcoin – dalej zwani “Górnikami”. 

Kopanie waluty przez uczestników sieci polega na rozwiązywaniu wielu zaszyfrowanych równań tzw. obliczeń operacji w kodzie Bitcoin w celu odkrycia nowego bloku który następnie jest dodawany do blockchaina. Nagrodą za wydobycie waluty z danego bloku blockchaina jest właśnie Bitcoin. Trudność wydobycia waluty zwiększa się co cztery lata. Oznacza to, że wzrasta ilość mocy obliczeniowej potrzebnej, aby wydobyć walutę. Przekłada się to z kolei na mniejszą ilość pozyskanej waluty. Do kopania Bitcoina obowiązkowy jest portfel, na którym będzie ona gromadzona.  Pozytywnym aspektem górnictwa jest fakt, iż gromadzimy walutę którą następnie możemy odsprzedać na rynku. Negatywnym aspektem jest natomiast zużycie dość dużej ilości energii potrzebnej do jej wydobycia i szybka eksploatacja samego sprzętu gdyż maszyna przeważnie pracuje 24h na dobę.

Rodzaje Portfeli.

Istnieją trzy główne typy portfeli kryptowalutowych do bitcoina. Pierwszy typ portfela stanowią cyfrowe portfele działające jak adres internetowy w których skład wchodzą portfele przeglądarkowe, portfele aplikacji mobilnych oraz komputerowych. Drugim typem portfela są portfele sprzętowe USB umożliwiające przechowywanie kluczy prywatnych offline. Ostatnim typem portfela są portfele papierowe za pomocą których generujemy klucze prywatne i publiczne, które następnie drukujemy na papierze – nie zostawiając ich na nośniku danych.

Alternatywna inwestycja.

Bitcoin sam w sobie nie jest wartościowy jako towar. Wielu zwolenników wierzy, że Bitcoin to waluta przyszłości. Jest on wymienialny na tradycyjne waluty i odwrotnie, a ponadto stanowi alternatywę dla tradycyjnych dóbr takich jak złoto, stąd też tak duże jego zainteresowanie przez inwestorów i handlowców. Istnieje wiele giełd kryptowalutowych dzięki którym można Bitcoina zakupić lub też dokonać jego sprzedaży. Z uwagi na duże skoki notowań i fakt, iż większość altcoinów zamieniana jest na Bitcoina waluta ta daje duży potencjał pod kątem inwestycyjnym. Rynek jest jednak wysoce spekulacyjny i niestabilny. 

Wartość waluty.

Cena Bitcoina jest określana poprzez zaufanie konsumentów oraz w dużym stopniu  uzależniona jest od wielkości sieci wydobywczej. Im jest większa sieć tym trudniejsze a co za tym idzie kosztowniejsza jest produkcja nowych bitcoinów. Na cenę mają wpływ wszelkiego rodzaje informacje które powodują wśród konsumentów euforię typu podpisania partnerstwa, rebranding czy też ulepszenie sieci lub panikę szczególnie w kwestii negatywnych regulacji waluty pod kątem prawnym i podatkowym. Z uwagi na podzielność waluty do ośmiu miejsc po przecinku istnieje możliwość zakupu waluty za dowolną sumę. Również i takie samo odzwierciedlenie stosowane jest przy sprzedaży. To od konsumenta zależy za jaką kwotę zakupi walutę i ile jej następnie sprzeda. Najmniejszy możliwy nominał 0,00000001 BTC określany jest mianem Satoshi.

Ryzyko inwestycyjne i rynkowe.

Wiele osób kupuje bitcoina ze względu na jego wartość inwestycyjną i możliwość szybkiego zarobku. Z uwagi na brak gwarancji i zmienność natury cyfrowej inwestowanie wiąże się z wieloma nieodłącznymi zagrożeniami. Organizacje rządowe w wielu krajach wydały ostrzeżenia związane w inwestowaniem w kryptowaluty w tym też samego bitcoina. Koncepcja wirtualnej waluty jest w dalszym ciągu w początkowym stadium rozwoju w porównaniu do tradycyjnych inwestycji. Bitcoin wciąż ewoluuje, a wraz z tą ewolucją powstaje szereg coraz to nowych zagrożeń. 

Wartość Bitcoina zmienia się praktycznie codziennie. W sytuacji kiedy ludzie nie będą już wierzyć i akceptować płatności waluty, Bitcoin straci swoją wartość, co przełoży się na rzeczywistą utratę pieniędzy w momencie jego sprzedaży. Powstaje wiele nowych cyfrowych walut które są coraz bardziej doskonalsze technologicznie od Bitcoina. Warto zwrócić uwagę, iż w chwili obecnej altcoiny stanowią ponad 60 % kapitalizacji całego rynku kryptowalut, w przeciwieństwie do lat poprzednich kiedy to Bitcoin stanowił większość kapitalizacji rynku.

Ryzyko regulacyjne i podatkowe. 

Rząd postrzega Bitcoina jako waluty wykorzystywanej do transakcji na czarnym rynku w tym prania brudnych pieniędzy oraz uchylania się od opodatkowania. Rządy mogą dążyć do uregulowań prawnych, ograniczenia lub zakazu używania i sprzedaży bitcoinów. Wiele krajów już wprowadziło zakazy handlu lub wprowadziło niekorzystne dla inwestorów uregulowania prawne. Brak jednolitych i spójnych przepisów prawnych powoduje zagrożenie pod kątem dalszego bytu waluty. Z uwagi na powstające nowe uregulowania prawne przepisów podatkowych, wciąż nie wiadomo czy wprowadzane zmiany utrzymają się, czy też są chwilowe, a w przyszłości niekorzystnie wpłyną na posiadaczy cyfrowych walut.

Ryzyko związane z bezpieczeństwem. 

Jak w każdym systemie wirtualnym istnieje zagrożenie ze strony osób trzecich w tym hakerów, którzy m.in rozsyłają za pomocą e-mail złośliwe oprogramowanie w celu przejęcia informacji lub dostępu do komputerów lub oszustów podszywających się za witrynami czy też platformami internetowymi, w celu wyciągnięciu informacji o użytkowniku lub uzyskaniu od nich bezpośrednio cyfrowej waluty. W momencie kiedy złodziej uzyskana dostęp do klucza prywatnego właściciela Bitcoina, może skutecznie przenieść skradzioną walutę na inny portfel. 

Również i w przypadku kiedy oszust uzyskuje od nieświadomej ofiary cyfrową walutę pod pretekstem nowo powstałej giełdy lub kantora wymiany  kryptowalut, może dysponować walutą, a więc może ją skutecznie przenieść na inny portfel niezwiązany ze swoją przestępczą działalnością. Wszelkie transakcje są trwałe i nieodwracalne, a więc nie ma możliwości, aby ktokolwiek wówczas zwrócił utraconą w wyniku kradzieży walutę, poza samym złodziejem – co jest mało prawdopodobne.

Ryzyko ubezpieczeniowe. 

W przeciwieństwie do większości rachunków bankowych, rachunki kryptowalutowe nie są ubezpieczone przez żaden program bankowy czy też rządowy.