Inwestorzy tzw. wieloryby, nie są odpowiedzialni za zmienność Bitcoina

Inwestorzy tzw. wieloryby, nie są odpowiedzialni za zmienność Bitcoina

Cała prawda o dużych inwestorach.

Nowe badanie przeprowadzone przez firmę badawczą blockchain Chainalysis pokazuje, że wieloryby nie są odpowiedzialni za niestabilność cen Bitcoina (BTC). W badaniu przeanalizowano 32 największe portfele BTC, które mają stanowić 1 milion BTC lub około 6,3 miliarda dolarów. Wieloryby są jednostkami, które posiadają dużą ilość kryptowaluty i mówi się, że wywierają wpływ na zmienność rynku. Jednak dane Chainalysis pokazują, że wieloryby BTC są “zróżnicowaną grupą, a tylko około jedna trzecia z nich to aktywni handlowcy. Wieloryby z pewnością mają możliwość przeprowadzania transakcji wystarczająco dużych, w stosunku do stada, kupując przy spadkach cen“. 

W trakcie badań firma podzieliła 32 portfele na cztery grupy. Najbardziej aktywna kategoria składała się z dziewięciu portfeli należących do handlowców, którzy regularnie przeprowadzają transakcje z BTC na giełdach. Ta grupa właścicieli BTC kontroluje ponad 332 000 monet o wartości ponad 2 miliardów dolarów, ale tylko jedna trzecia z nich aktywnie handluje BTC. Większość z tych podmiotów gospodarczych weszła na rynek w 2017 roku. Druga grupa jest reprezentowana przez górników i wczesnych użytkowników, w tym 15 inwestorów posiadających łącznie 332 000 monet. Działalność handlowa tej grupy jest “wyjątkowo niska“, chociaż w sprawozdaniu stwierdza się, że wielu z nich dokonało znaczących transakcji zbycia w latach 2016-2017, kiedy ceny BTC wzrosły. Dwie pozostałe kategorie obejmują trzy portfele “przestępców” z ponad 125 000 monet i 790 milionów dolarów wartości aktywów. Ponadto istnieją “utracone” portfele które posiadają ponad 212 000 monet o wartości około 1,3 miliarda dolarów. 

Wnioski końcowe.

Badanie wykazało, że od 2011 roku nie było żadnych transakcji z “zgubionych” portfeli. Analiza wielorybów BTC wykazała, że nie zwiększają oni zmienności, ponieważ byli nabywcami BTC podczas głównych spadków w 2017 i 2018 roku. W dalszej części opracowania czytamy: “Ta aktywność pokazuje, że wieloryby nie sprzedawały bitcoinów, ale byli odbiorcami kryptowaluty z giełd pod koniec 2016 i 2017 roku. Oznacza to, że wieloryby łącznie kupowali po spadkach. W konsekwencji, byli czynnikiem stabilizującym, a nie destabilizującym na rynku“. W grudniu 2017 roku po wzroście cen BTC do 19 000 USD, społeczność zaczęła się martwić, co stanie się, jeśli 1000 osób posiadających 40% wszystkich istniejących BTC wypłaci je jednocześnie. Skoordynowane uderzenie przez wieloryby, sprzedających wystarczającą ilość monet, by spowodować zamieszanie na rynku, mogłoby obniżyć ceny z korzyścią dla niektórych handlowców.

Źródło: Cointelegraph

Zdjęcie: Bitcoinist