Hack Bithumba na 19 mln dolarów w EOS i XRP

Hack Bithumba na 19 mln dolarów w EOS i XRP

Drugi hack giełdy w ciągu roku.

Dzisiaj, 30 marca, giełda Bithumb napisała na Twitterze, że wypłaty i depozyty w krypto zostały tymczasowo wstrzymane. W wyjaśnieniu giełda pisze, że o godzinie 10:15 dnia 29 marca wykryli “incydent” za pośrednictwem swojego systemu monitorowania. Giełda zauważa, że „zabezpieczyli wszystkie kryptowaluty od czasu wykrycia i sprawdzili je do zimnych portfeli, blokując usługę wpłat i wypłat”. Według oświadczenia giełdy „wypadek był udziałem insiderów”. Giełda zapowiada, że kolejne takie zdarzenie się nie powtórzy, ponieważ firma rozwija swój system weryfikacji. Ponad 3 mln EOS (około 12,5 mln USD) zostało skradzionych z gorącego portfela giełdy. Od tego czasu firma zwróciła uwagę, że wszystkie skradzione fundusze należały do niej samej i że fundusze użytkowników znajdują się w bezpiecznym zimnym portfelu. Według informacji prasowych The Block Crypto, około 20 milionów Ripple (XRP) (około 6,2 miliona dolarów) również zostało skradzionych. Jest to drugi hack, którego giełda spotkała się w niecały rok. 

W dochodzeniu po ostatnim włamaniu giełda odzyskała 14 milionów dolarów skradzionych funduszy, stwierdzając, że tym razem spodziewa się odzyskać straty. Bithumb twierdzi, że obecnie prowadzi intensywne dochodzenia z agencją cyber-policyjną, koreańską agencją bezpieczeństwa i internetu (KISA) oraz firmami zajmującymi się bezpieczeństwem cybernetycznym. Giełda zauważa również, że spodziewa się odzyskać stratę “dołożymy wszelkich starań, aby wznowić wpłaty i wypłaty tak szybko, jak to możliwe, aby zapewnić stabilność usługi”.  Analiza przepływu skradzionych środków przez użytkownika Twittera pokazuje, że część funduszy jest już dystrybuowana do Bithumb, a inna część została przeniesiona na pozostałe adresy. Giełdy, które otrzymały najwięcej skradzionych funduszy to: EXMO (662 000 EOS), a następnie Houbi (263 000 EOS), Changelly (192 000 EOS), ChangeNOW (140 000 EOS), KuCoin (96 000 EOS). Changelly opublikowała dziś post, twierdząc, że była w stanie zidentyfikować i zamrozić 243 000 XRP (76 000 USD) i 114 000 EOS (479 000 USD), które prawdopodobnie pochodzą z włamania do Bithumb. XRP został wysłany do Changelly w ośmiu różnych transakcjach, podczas gdy EOS został wysłany w 52, a powiązane adresy portfela zostały umieszczone na czarnej liście. 

Użytkownik Twittera zasugerował również, że hack może być związany z niedawnymi zwolnieniami w Bithumb. W zeszłym tygodniu doniesiono, że Bithumb redukuje do 50% siły roboczej. 

Źródło tekstu: Cointelegraph

Źródło zdjęcia: CoinCodex