Deutsche Bank zlikwiduje aż 18 tys. miejsc pracy

Deutsche Bank zlikwiduje aż 18 tys. miejsc pracy

Wstrząs w bankowości.

Deutsche Bank usunie 18 000 miejsc pracy z powodu likwidacji działu bankowości inwestycyjnej, przedstawiając ponury obraz tradycyjnego finansowania w czasach dynamicznego rozwoju kryptografii. Jak donosi Reuters w dniu 7 lipca, zdecydowana decyzja Deutsche Bank pociągnie za sobą wycofanie się banku ze sprzedaży akcji i działalności handlowej, która według szacunków osiągnęła przychody w wysokości 1,96 mld EUR (2,20 mld USD) w 2018 roku. Utrzymując działalność na niewielkich rynkach kapitałowych, DB planuje również powstrzymać działalność w zakresie instrumentów o stałym dochodzie – w szczególności swoje punkty obrotu kursami – zauważa Reuters. Ten ruch niesie ze sobą oczekiwaną liczbę około 18 000 miejsc pracy i 40% skurczenia aktywów ważonych ryzykiem przypisanych obecnie do operacji handlowych DB – co stanowi 74 mld EUR (83,06 mld USD) i 288 mld EUR (323,5 mld USD) ekspozycji na dźwignię od 31 grudnia 2018, donosi Reuters. 

W artykule opublikowanym 7 lipca, współzałożyciel Morgan Creek Digital Assets, Anthony „Pomp” Pompliano, zinterpretował tę wiadomość jako solidne poparcie dla przyjęcia bitcoinów (BTC), zaznaczając: „Deutsche Bank planuje zwolnić prawie 20 000 pracowników. Bitcoin nie ma pracowników do oddania strzału. DB jest zbudowany dla starego świata, w przeciwieństwie do Bitcoina który jest zbudowany dla nowego świata”. W swojej własnej analizie słabego sektora bankowego, analityk eToro Mati Greenspan zaproponował, że ruch DB reprezentuje szerszą porażkę polityczną ze strony stewardów globalnej polityki pieniężnej, zauważając: „To efekt przedłużonej polityki zerowych stóp procentowych. Banki centralne uniemożliwiają bankom inwestycyjnym zysk. Nawet najbardziej ryzykowne więzi dają mniej niż 2%. Jak można oczekiwać od nich zarabiania pieniędzy?”. Opinia Greenspana znalazła dziś odzwierciedlenie w bieżących wiadomościach z dużego brytyjskiego dziennika The Guardian, który dodatkowo wskazuje na obciążenie DB miliardami euro kontraktów na instrumenty pochodne. Wiele z nich zostanie rzekomo przekazanych nowo utworzonemu „złemu bankowi” – tak zwanej jednostce ds. uwolnienia kapitału, której zadaniem będzie zarządzanie likwidacją aktywów bankowości inwestycyjnej DB. 

Warto dodać, że Jim Reid – szef globalnej podstawowej strategii kredytowej w DB – zauważył, że polityka banków centralnych pozytywnie wpływała na „alternatywne” waluty, takie jak bitcoin, jednocześnie szkodząc bankom inwestycyjnym. Powiedział: „Jeśli banki centralne będą tak agresywne, to alternatywne waluty zaczną być nieco bardziej atrakcyjne”. Ponadto decyzja DB stanie się kolejną piętą achillesową dla tradycyjnego finansowania, zgodnie z VanECK – stratega aktywami oraz dyrektora MVIS Gabor Gurbacs: „Rynki kryptograficzne są co najmniej otwarte 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby działać w oparciu o wiadomości. Na tradycyjnych rynkach niektórzy po prostu muszą poczekać, aż rynek otworzy się na wiadomości, które są informacjami publicznymi. Dla mnie wydaje się to poważnym problemem struktury rynku! Czas na plan ฿!”. Jak powiedział kiedyś jeden z byłych brokerów giełdowych radiu BBC, rewelacja Deutsche Bank jest postrzegana przez wielu jako nieunikniona i odebrane jako spóźnione przebudzenie po katastrofie z 2008 roku – kataklizm, o którym Satoshi głośno wspomniał w bloku genów bitcoinów ponad dziesięć lat temu.

Źródło tekstu: Cointelegraph

Źródło zdjęcia: News.Sky