Amerykańska SEC przesuwa datę wydania decyzji dotyczącej ETF

Amerykańska SEC przesuwa datę wydania decyzji dotyczącej ETF

SEC może ukierunkować dalsze losy Bitcoina.

Amerykański Securities and Exchange Commission (SEC) odroczył decyzję w sprawie notowań i obrotu giełdowych funduszy Bitcoin (ETF), aż do 30 września. ETF to papiery wartościowe śledzące koszyk aktywów proporcjonalnie reprezentowanych w akcjach funduszu. Są postrzegane przez niektórych jako potencjalny krok naprzód w masowej adopcji kryptowalut jako regulowanego i pasywnego instrumentu inwestycyjnego. Fundusz jest zasilany przez firmę inwestycyjną VanEck i firmę finansową SolidX. Oczekuje się, że będzie notowany na giełdzie papierów wartościowych BZX w Chicago Board of Exchange (CBOE). SEC ma teraz prawie dwa miesiące na rozważenie proponowanej zmiany zasad przez CBOE Global Markets Inc., która pozwoliłaby funduszowi na start ETF BTC. 

Dzisiejsze zawiadomienie stwierdza, że SEC otrzymała ponad 1300 komentarzy na temat proponowanej zmiany zasad do listy i handlu akcji akcji SolidX BTC wydanych przez VanEck SolidX Bitcoin Trust. Zgodnie z dokumentem, w ciągu 45 dni od złożenia proponowanej zmiany przepisów lub w ciągu 90 dni, jeżeli Komisja uzna to za konieczne, zatwierdzi lub przedłuży okres rozpatrywania. Zgodnie z dokumentem Komisja wyznaczyła 30 września 2018 roku jako datę, do której zatwierdzi, odrzuci lub wszcznie postępowanie. Ma to na celu ustalenie, czy nie wyrazić sprzeciwu, do proponowanej zmiany reguły. VanEck i SolidX po raz pierwszy ogłosiły fizycznie wspieranie ETF Bitcoin w dniu 6 czerwca 2018. Zgodnie z wnioskiem SEC, cena każdego udziału w funduszu VanEck SolidX Bitcoin Trust będzie wynosić 200 000 $. Prezes zarządu SolidX, Daniel H. Gallancy, powiedział CNBC, że “wysoka cena odzwierciedla zamiar funduszu skoncentrowania się na inwestorach instytucjonalnych, a nie detalicznych“. 

W ubiegłym miesiącu SEC opóźniła decyzję o złożeniu przez firmę inwestycyjną wniosku Direxion o fundusz ETF Bitcoin do 21 września. Regulator odrzucił także apelację Bats BZX Exchange, Inc. (BZX), aby wymienić akcje Winklevoss Bitcoin Trust, pierwotnie złożonego w 2016 roku. Agencja wskazała na zasadniczo nieuregulowaną naturę rynków bitcoin jako główny powód odrzucenia wniosku. Agencja stwierdziła, iż “kiedy rynek spotowy jest nieuregulowany, muszą istnieć znaczące, regulowane rynki instrumentów pochodnych powiązane z aktywami bazowymi, z którymi Giełda może wejść w umowa dotyczącą podziału nadzoru“.

Źródło: cointelegraph.com

Zdjęcie: coindesk.com